سنګ های قیمتی و نیمه قیمتی

 

لاجورد نوعی سنگ قیمتی است که به خاطر رنگ زیبای لاجوردی در جواهرسازی و مجسمه‌سازی و از پودر آن در میناکاری و نقاشی استفاده می‌شود. و همچنان از جمله سنگ های قیمتی بوده که در مارکیت های داخلی و خارجی از جایگاهی خاص برخوردار است. کیفیت لاجورد افغانستان در جهان بى‌نظیر است و یک گنج جهانى محسوب مى‌شود. شواهد نشان مى‌دهد بهره‌بردارى از معادن لاجورد بدخشان، در این کشور از بیش از 6500 سال قبل شروع شده است که قدیمى‌ترین تجارت معروف سنگ‌هاى قیمتى جهان به حساب مى‌آید. این سنگ با ارزش از کوه های بدخشان – افغانستان، به شکل تخته سنگ استخراج شده و به شکل خام به دسترس صنعت کاران این بخش قرار می‌گیرد.

حکاکان و صنعت کاران، لاجورد خام را پالش نموده با ساختن لوازم تزیینی به بازار عرضه می‌کنند.

بیشتر از لاجورد در ساختن نگین برای زیورات و مجسمه ها و از پودر آن در مینا کاری استفاده می‌شود.

زمرد افغانستان یکی دیگر از سنگ‌های قیمت این کشور است. این سنگ قیمتی از دره پنجشیر و کاپیسا و از 6 معدن استخراج می‌شود. زمرد افغانستان به مراتب از زمرد‌های یافت شده در کلمبیا نیز با کیفیت تر اعلام شده اند.

سنگ‌های یاقوت افغانستان از معدنی واقع در نزدیکی شهر کابل استخراج می‌شود. این سنگ‌های قیمتی از لایه‌ها متمرکز کانی ساز تولید می‌شوند.

معدن شاه مقصود و تورمالین در ناحیه ای به نام لقمان واقع شده اند. شاه مقصود و تورمالین‌های استخراج شده در این ناحیه از کیفیت بسیار بالایی برخودار می‌باشند.